Toplotne črpalke
Toplotne črpalke
Kako deluje toplotna črpalka zrak–voda?
Toplotne črpalke zrak–voda delujejo tako, da kot vir toplote izkoriščajo zunanji zrak.
Toplotna črpalka v zimskih mesecih izkorišča toploto iz zunanjega zraka in jo prenese na ogrevalni sistem v stavbi. V poletnih mesecih je proces obraten in toplotna črpalka odvzema toploto iz notranjih prostorov ter jo oddaja v okolico.
Kako deluje toplotna črpalka zemlja–voda?
Geotermalna toplotna črpalka je eden najučinkovitejših in zato podnebju najprijaznejših ogrevalnih sistemov, saj gre za ogrevanje z brezplačno toploto iz zemlje. Toploto lahko izkoriščajo preko dveh načinov: z zemeljskim oz. cevnim kolektorjem ali z geosondo.
Cevni kolektor je vkopan zgolj 1-2 metra pod zemljo, medtem ko se vrtine za geosondo običajno izvrtajo do 100 oz. maksimalno 120 metrov globoko v zemljo.
Kako deluje toplotna črpalka voda–voda?
Toplotne črpalke voda-voda kot vir toplote izkoriščajo podtalnico. Za najbolj optimalno uporabo tega tipa toplotne črpalke je potrebna ustrezna kvaliteta vode na globini do 15m.
Ta tip toplotne črpalke zahteva izdelavo dveh vrtin, ena za črpanje (črpalna vrtina) in druga za vračanje podtalnice (ponorna vrtina).
Hlajenje prostorov s toplotno črpalko
Toplotne črpalke omogočajo tudi hlajenje v povezavi s talnim ohrevanjem ali talnim, stenskim oz. stropnim sistemom konvektorjev.
Glavne prednosti:
- v prostoru ni hrupa
- brez prekomernega pihanja hladnega zraka
- odvzemanje toplote iz notranjosti doma in sproščanje v okolico
Toplotne črpalke niso namenjene hitrim spremembam temperature. Njihov optimalen učinek dosežemo, kadar delujejo konstantno in ne s pogostimi vklopi in izklopi.